Gazete Yazıları

2021 Bizden Ne Bekliyor? – İz Gazete – 29 Aralık 2020

“Niyetim 2020’nin son yazısını, hepimiz ayrı bir yerden umut bulmaya çalışırken karanlığa boğmak ve içinizi karartmak değil. Aksine bu yazıya konu olabilecek, hoşuma giden, düşünmemizi sağlayan bazı yerleri paylaşarak 2020’den öğrenimlerimizi alıp yeni bir seneye yeni bir şekilde başlamak…”

Dinle- – İz Gazete – 22 Aralık 2020

“Bir süredir iletişim ile ilgili bir dosya üzerine çalışıyorum. Editörlük yapmanın güzel yönlerinden biri sizi farklı konularda okumalara da davet etmesi. Dolayısıyla ben de yoğun bir biçimde iletişim ve iletişim analizleri üzerine okuma fırsatı buldum şu süreçte. İnsan okurken ister istemez kendi iletişim şekillerini ve çevresindeki insanlarla arasındaki ilişkiyi düşünüyor.”

Birlikte Zamanlar – İz Gazete – 15 Aralık 2020

“İki eski kurumsal bir araya gelirse önce ister istemez şirket dedikodusu yapar. Biz de öyle yaptık. Ama işin daha heyecanlı olan kısmı çıktığımız yollardı. Selin motor ile tanışmıştı. Motoruna atlayıp uzaklara gitmeyi, doğayı, hayvanları, müstakil zamanlarını seviyordu. Motosiklet tutkunlarına yönelik bir dergide yazmaya ve dergiye farklı alanlarda katkı sağlamaya başlamıştı. Ve pandemi zamanlarında yazmaya başladığı, kendi hikâyesiyle duyarlılıklarını harmanladığı masalla karışık anlatı raflarda yerini almıştı: Müstakil Zamanlar, Selin Yalçın.”

İlk Kitap – İz Gazete – 6 Aralık 2020

“Ben henüz o en başta anlattığım hikâyeyi yazmadım. Ama ben herkese okutmak istediğim bir kitap yazdım. Keyifle okunsun, yürekte bir ses olsun…”

Ah Nora! – İz Gazete – 28 Kasım 2020

“Konuşmuyorduk, yaşıyorduk, birikiyorduk, biriktiriyorduk. Konuşmadıklarımız biriktikçe aramızda boşluklar birikenlerle doluyordu. Görmüyorduk, duymuyorduk. Herkes olması gereken yerde, olması gerektiği gibi duruyorsa, söylemeye, anlatmaya, hissetmeye gerek yoktu. Kabul edilmiş şey hep genel geçer sayıyorduk.”

Hangisi Ölüm, Hangisi Yaşam? – İz Gazete – 21 Kasım 2020

“Kimimiz kırdı kabuklarını, kimimiz çatlattığı kadarıyla yetindi, kimi unuttu tüm asiliğini…”

Boş Kâğıt – İz Gazete – 14 Kasım 2020

“Oysa hayatta birçoğumuzun hata yapmamaktan önemli dertleri var. Gündelik hayatın gelip geçici veya uzun süren dertlerinden de bahsetmiyorum aslında. Evet, hepimizde onlardan da bolca var. Kastettiğim bütün bu gündelik dertlerin altında yatan, bizi biz yapan meseleler…”

Bugün Ben – İz Gazete – 7 Kasım 2020

“Doğa ses veriyor, dünya ses veriyor, beden ses veriyor. Dinle… Bak bakalım neren ağrıyor. Neren acıyor da üstünü örttüğün için, görmediğin için, işine gelmediği için, unuttuğun için, sana dokunmadığı için ya da dokunduğunu fark etmediğin için, yok saydığın için acını göremiyorsun…”

Şiddetin Sessiz Hali – İz Gazete – 1 Kasım 2020

“Hakikati inkâr etmemek, bastırılmış acıları hissetmek, bedenin/dünyanın duygu seviyesinde hatırladığı hikâyeyi bilinçli olarak kabul etmek ve o hikâyeyi bastırmak yerine birleştirip dönüştürmek…”

Sene 2020 – İz Gazete – 24 Ekim 2020

“Hayat salt iyi veya salt kötü değil. Her şeyi zıddıyla birlikte barındırıyor. Hele bu içinden geçtiğimiz zamanlar gösterdi ki; insan aynı anda birçok duyguyu çok derinden yaşayıp anlık dalgalanmalarla birinden diğerine geçebiliyor, üzüntüden sevince, coşkudan hüzne, öfkeden özleme…”

Hikâyelere Sarınalım – İz Gazete – 17 Ekim 2020

“Sonbaharla birlikte Persephone yeraltına inmektedir. Ve Demeter hüznünü, acısını, öfkesini yeryüzüne saçacak, kızının yeraltından yüzünü göstereceği bahara kadar yaşamı askıya alacaktır.”

İvan Ilyiç’in Yaşamı – İz Gazete – 10 Ekim 2020

“Başkasının ölümüyle karşılaştığımızda ölümlülüğümüzü hatırlıyorduk. Hayatın ne kadar yaşarsak yaşayalım kısa olduğuna, yarının olmayabileceğine ve elimizde sadece bu anın varlığına dair sözler sarf ediyorduk. Bu sözler bizi o an için teselli de ediyordu. Ölümlülüğü görmüş, onun bizi de bir gün ziyaret edeceğini anlamış oluyorduk. Geçen birkaç gün veya birkaç hafta sonundaysa hayat bizi kendi olağan temposunun içine çekiyordu.”

Yazının Gizilgücü – İz Gazete – 3 Ekim 2020

“30’lu yaşlarımın başında, pek çok kadında olduğu gibi gerçek kendini bulma telaşındayken, ben çocukluğumdan başlamış, sanki bir iz arar gibi o dönemlerde yazdıklarımın peşine düşmüştüm.”

Keşiflere Övgü… – İz Gazete – 26 Eylül 2020

“Alışmadığımız gibi düşünmek zor. Çünkü zihin tekrarları seviyor, öğrenip otomatik pilottan anlatmak, durumları belli olaylarla eşleştirmek ve ezberden tepkiler vermek her zaman zihnin daha çok işine geliyor. Hal böyle olunca, üstüne bir de senelerin doğruları ve alışkanlıkları eklenince zihnimizin sütunlarını sarsmak daha güç oluyor.”

Karşılaşmalar, Balkon Teyze ve Diğerleri – İz Gazete – 19 Eylül 2020

“Yola çıkanla yoldaki, yoldan dönenle yerinde duran aynı değildir elbet.” … “Ben, karanlığıma dönüp atılan o tohumların kendimde yeşermesini izlemeyi ve çevreme o tohumları serpmeyi seviyorum. Zaman zaman sakin, zaman zaman zorlu, ürettikçe güzelleşen, zehir gibi zekalara imrendiren keyifli bir yolculuk bu…”